Informace o tabáku a výrobě cigaret

Historie tabáku v Čechách

V Čechách se objevily první zmínky o tabáku v 16. století. Díky podpoře Rudolfa II. v 17. století se tabákový průmysl začal rychle rozmáhat a největšího rozmachu poté zaznamenal během třicetileté války.

V době vlády Josefa II. byl zaveden tabákový monopol, který bránil komukoli na českém území pěstovat tabák. V 19. století se začaly vyrábět první ručně vyráběné cigarety a na přelomu 19. a 20. století byly již vyráběné průmyslově.

Tabák

Udržování trvale vysoké kvality je jedním z našich hlavních cílů. Imperial Tobacco používá ve svých směsích až 50 různých druhů tabáku, které jsou jemně sladěné dohromady. Nejoblíbenější druhy tabáku jsou Virginie, Burley a Orient. Občas se také pěstuje tabák selský (Nicotiana rustica). Kromě toho existuje mnoho druhů a odrůd, které se používají i jako okrasné rostliny.

Virginia

Virginia tabák může být pěstován téměř kdekoli na světě, a je proto velmi častý. Původ má ve Virginii, ale je také pěstován v Číně nebo v Africe. Tento druh tabáku je sušen visící ze stropu na čersvém vzduchu, nebo ve speciálních komorách, kam je vháněn horký vzduch. Druh a délka sušení ovlivňuje pozdější obsah cukru v tabáku. Čím delší je tato doba, tím tmavší je tabák. Tmavá Virginie se vyznačuje pikantní aromatickou chutí, která je ale výrazně méně sladká než lehčí verze.

Burley

Tabák Burley roste především v amerických státech Tennessee a Kentucky. Jde o pomalu hořící odrůdy a ve srovnání s Virginií obsahuje výrazně méně cukru. Chuť tabáku Burley při kouření je oříšková a kakaová. Tabák Burley se často mísí s různými příchutěmi (např. vanilka nebo med), protože je zvlášť dobře pohlcuje.

Oriental

Oriental tabák, který se požívá hlavně pro cigarety, je malá, slunečnicová odrůda rostoucí na neúrodných kamenitých půdách hlavně na Balkáně, ve Střední Asii a v menší míře na Dálném východě a v Africe. Orientální tabákové výrobky jsou světle žluté až nazelenalé s oranžovým bodnutím a vyznačují se nejen nízkým obsahem nikotinu, ale také jejich jemnou a nesrovnatelnou sladkostí. V důsledku toho jsou ideální jako doplněk tabákové směsi. Výrobky z tohoto tabáku jsou velmi drahé, protože je možné je sklízet pouze ručně.

Z pole do továrny

Semena tabáku jsou velmi lehká (až 12 000 v 1 gramu). Míchají se s vodou, a pak se rozloží na vhodný podklad. Po pěti až šesti týdnech jsou rostliny o rozměrech 16 až 18 cm zasazeny do pole. Pouze tímto způsobem jim může být poskytnut dostatečný prostor pro růst. Dospělá rostlina může být až 2 metry vysoká. Po dvou až třech měsících, kdy listy už mají správnou barvu, začne sklizeň.

Sběr tabáku je vícefázový počínaje nejnižšími, nejrychleji zrajícími listy. V USA a Kanadě se ke sběru tabáku používají stroje, ale na většině tradičních plantáží je práce lidských rukou nenahraditelná.

Shromážděné listy je třeba vysušit. Plnou vůni a chuť tabáku však umožňuje rozvinout až proces fermentace.

Dalším krokem je přesná segregace tabákových listů z hlediska velikosti, barvy a zralosti. Poté je tabák balen a přepravován pro další zpracování. Během procesu zpracování je velmi důležitá kontrola vlhkosti a zajištění bezpečné dopravy a skladování. Tabák musí být chráněn před přílišnými změnami vlhkosti a teploty.

Výroba tabákových výrobků

Tabák jdoucí do továrny je ve formě sušených a lisovaných listů. Pro obnovení původního vzhledu, elasticity a vůně je nutno listy zvlhčit.

Pro výrobu cigaret se nejčastěji používají tři typy tabáku: tabák Virginia, Oriental tabák, který vyžaduje sušení na slunci a Burley - silný tmavý tabák ošetřený vzduchem. Jsou to hlavní složky populárních amerických a anglických cigaretových směsí. Ne jeden, ale více než tucet tabákových směsí může tvořit směs pro danou značku. Jednotlivé směsi se liší nejen množstvím a kvalitou jednotlivého tabáku, ale také použitím přísad - omáček a aroma, které zdůrazňují přirozené vlastnosti tabáku.

Tabák musí být před rozdělením do cigaret naporcován. Závratnou rychlostí a přesností jsou tabákové listy nakrájeny na malé vlákna. Připravené směsi poté směřují do skladů, kde čekají na další postup výroby.

Jak je vyrobena cigareta

Srdcem továrny Imperial Tobacco jsou stroje, které spojují všechny prvky cigarety: tabák, filtr a cigaretový papír. Papír by měl být neprůhledný a homogenní. Může být pruhovaný nebo hladký, bílý nebo barevný a při spálení by měl mít neutrální chuť. Jeden kotouč cigaretového papíru je dlouhý 4 až 6 km, ale stačí na pouhých 15 minut výroby. Stroj ho naplní tabákem velkou rychlostí, a pak ho rozřeže na kousky, ke kterým je třeba připojit filtry. Ty zlepšují estetické a chuťové vlastnosti cigarety a jejich hlavním úkolem je samozřejmě filtrovat kouř. Všechny filtry jsou tvořeny třemi prvky: filtračním materiálem, obalovým papírem a krycím papírem - bílým nebo korkovým. Plně automatizovaný výrobní proces umožňuje přesně řídit kvalitu výrobků. Fyzikální a chemické parametry jsou během tohoto procesu mnohokrát kontrolovány.

Objevujte

Legislativní prostředí

Více informací

Informace o tabáku a výrobě cigaret

Více informací

Produkty nové generace

Více informací